اجتماعیاقتصادسیاستعدالت

چه کسانی از مشایی رجل سیاسی ساختند ؟!

سلام.

چند تا معاون اول رئیس جمهور را در ایران می شناسید که به واسطه این سمت خود به ریاست جمهوری یا مراتب سیاسی خاص رسیده باشند؟

معاونین اول معمولا افرادی هستند که علیرغم حضورشان، از نظرها و دیدگان غائب بوده و کمتر در کانون توجهات قرار دارند.

زمانی که دولت محمود احمدی نژاد به سرعت در حال پیشبر اهداف خود و اعتلای کشور(و حذف برخی رانت ها و دسترسی های غیر مجاز) و بعضا مورد تایید رهبری بود؛ به ناگاه شاهد تولد جریانی تازه از دل به ظاهر حامیان دولت بودیم. روزنامه کیهان و “جریان مرموز” همفکران وی، در سلسله اقداماتی بسیار عجیب و قابل تامل، با موضوع قراردادن فردی به نام “اسفندیار رحیم مشایی”، شروع به شخصیت سازی و داستان پردازی در خصوص این فرد نمودند.

شخصیت پروری مرموز و کاذب جریان همفکر با کیهان، تا آنجا پیش رفت که بارها با تذکرات مقام معظم رهبری درخصوص “به متن نیاوردن حواشی” و “اصلی و فرعی کردن امور” مواجه شدند. اما برخلاف ادعای مکرر این جریان در اطاعت از رهبری، با نا دیده گرفتن تذکرات رهبری، کشور را به سمت شرایط بحران داخلی پیش بردند.

این جریان مرموز در بحران آفرینی همان کاری را کرد که جریان چپ در دهه ۶۰ در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش نخست وزیری آقای میرحسین موسوی توسط رئیس جمهور وقت، آقای خامنه ایی، انجام دادند. در آن مقطع جوسازی ها و فشارها به رئیس جمهور تا آنجا پیش رفت که امام راحل(ره) را واداشت جهت حفظ آرامش کشور از رئیس جمهور بخواهد تا موسوی را بپذیرد.

“جریان مرموز” کیهان هم شرایط را آنقدر بحرانی کردند تا اینکه رهبری معظم، طی نامه ایی از رئیس جمهور بخواهد از حق خود در انتخاب معاون اول، گذشته، تا اینکه شرایط داخلی عادی شود.

فرایند شخصیت پروری و داستان پردازی های “جریان مرموز” بسته به شرایط سیاسی کشور، فراز و فرودهایی داشت. اما نکته قابل توجه بنده آن بود که هرگاه توجه افکار عمومی به سمت هاشمی رفسنجانی و خاندان وی معطوف می شد؛ شاهد اوج گرفتن فعالیت های این “جریان فکری مرموز” در بزرگنمایی خطاهای سهوی دولت و کشیدن پای مشایی به تیتر اول نشریات مکتوب و غیر مکتوب داخلی بودیم. به این ترتیب حاشیه امنی برای هاشمی طراحی میشد.

مشایی، شخصیتی که تا چند سال پیش برای مردم و افکار عمومی کاملا ناشناس بود؛ با زیاده روی های مرموز این جریان، به شخصیتی بحث برانگیز در بعد سیاسی تبدیل شده است. کوچکترین گفتار یا کردار وی انعکاس وسیعی در فضای سیاسی کشور به جای میگذارد.

امروز و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شاهد شخصیت پروری و بزرگنمایی مجدد مشایی در کنار حضور هاشمی رفسنجانی هستیم. هدف این جریان مرموز از بحران آفرینی حول مشایی ایجاد حاشیه امن برای هاشمی رفسنجانی است.

والسلام.

 

——————–

مطالعه مطالب زیر را در ارتباط با این متن توصیه می کنم.

“پشت پرده مواضع مخالفان مشایی”

“جریان” انحرافی یا “نکته” انحرافی!؟ “

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن